Strona g艂贸wna >> Programy UE >> Nowy_FUNDUSZE-UE >> Wyjazd na praktyk臋 - Dobrzyca
Wyjazd na praktyk臋 - Dobrzyca Drukuj Email
Wpisany przez Irena R贸偶a艅ska
wtorek, 11 czerwca 2013 00:00
W dniu 10 czerwca 2013r odby艂 si臋 wyjazd na praktyk臋 dla uczni贸w klas pierwszych technikum architektury krajobrazu i technikum rolniczego do Ogrod贸w Tematycznych Hortulus w Dobrzycy
Istot膮 ogrod贸w HORTULUS jest pokazanie uk艂adu ro艣lin w kompozycjach ogrodowych oraz ich zastosowania w poszczeg贸lnych aran偶acjach. HORTULUS jest podzielone tematycznie; s膮 w艣r贸d nich ogrody: klasyczne, 艣r贸dziemnomorskie, zwi膮zane ze 艣rodowiskiem oraz ogrody u偶ytkowe.
Ogrody udost臋pnione do zwiedzania po艂o偶one s膮 na powierzchni ok. 5 ha, mo偶na obejrze膰 tam m.in.:ogr贸d japo艅ski, ogr贸d francuski, wrzosowisko, wodny, ogr贸d skalny, ogrody zmys艂贸w w stylu angielskim, ogrody zapachu (rosarium, zio艂owe) i ogrody koloru (bia艂y, niebiesko-偶贸艂ty, lila-r贸偶, purpury i ognia).
M艂odzie偶 pod kierunkiem pracownik贸w HORTULUS uzyska艂a informacje o historii ogrod贸w, ro艣linno艣ci wykorzystanej w kompozycjach tematycznych ich doboru oraz piel臋gnacji. Specjali艣ci s艂u偶yli fachowym doradztwem i odpowiadali na pytania uczni贸w, jak piel臋gnowa膰 lub za艂o偶y膰 ogr贸d, oczko wodne, jak piel臋gnowa膰 ro艣liny domowe, czym kierowa膰 si臋 przy zak艂adaniu ogrod贸w.
Dowiedzieli艣my si臋 r贸wnie偶, 偶e na blisko 30 ha szk贸艂ki produkowane s膮 ro艣liny ogrodowe na potrzeby Centrum Ogrodniczego. Oferowane jest oko艂o 1800 gatunk贸w, odmian drzew i krzew贸w li艣ciastych, iglastych, ro艣lin 偶ywop艂otowych, zi贸艂, bylin i pn膮czy. Produkowane jest wiele gatunk贸w ro艣lin egzotycznych, jak na warunki Polski. Umo偶liwia to 艂agodny, morski klimat (strefa 7B), du偶a wilgotno艣膰 powietrza, brak ostrych zim. Do sadzenia ro艣lin wykorzystywana jest g艂贸wnie w艂asna ziemia - mieszanki z torfem i glin膮, uzupe艂nione nawo偶eniem Osmocote, co jest gwarancj膮 wysokiej jako艣ci ro艣lin.
Corocznie zwi臋ksza si臋 produkcja ro艣lin wieloletnich w gruncie. S膮 w艣r贸d nich egzemplarze nawet do 3m wysoko艣ci. Szk贸艂ka HORTULUS zaopatruje centra ogrodnicze oraz firmy teren贸w zieleni w ca艂ej Polsce. Wiele gatunk贸w produkowane jest w d艂ugich seriach, a ro艣liny s膮 eksportowane do pa艅stw Unii Europejskiej - tj. Szwecja, Niemcy oraz Rosji.

Projekt wsp贸艂finansowany przez Uni臋 Europejsk膮 w ramach Europejskiego Funduszu Spo艂ecznego