Spacer z bohaterami niepodleg艂o艣ci Drukuj Email
Wpisany przez Anna G贸rska
poniedzia艂ek, 05 listopada 2018 14:59
Dla uczczenia 100. rocznicy  odzyskania przez Polsk臋 niepodleg艂o艣ci uczniowie klas I Zespo艂u Szk贸艂 nr 2 (TOR, TE, TIR) wybrali si臋 30 pa藕dziernika 2018 r. na "spacer z bohaterami ulic  Golubia-Dobrzynia".
Czy szewc mo偶e zosta膰 bohaterem? Co 艂膮czy Henryka Sucharskiego z Westerplatte, a J贸zefa Hallera z B艂臋kitn膮 Armi膮? Jak manifestowali patriotyzm, np. Jan Pawe艂 II, Maria Konopnicka, Tadeusz Ko艣ciuszko, Henryk Sienkiewicz? Na te pytania  i wiele innych odpowiedzi szukali uczniowie pod opiek膮 Joanny Krzykalskiej oraz wychowawc贸w: Doroty Gurtowskiej, Pauliny Gralik i Anny G贸rskiej. Dzi臋ki sprzyjaj膮cym warunkom pogodowym 3 godziny spaceru szybko i mi艂o min臋艂y. Podsumowaniem us艂yszanych informacji o bohaterach ulic  Golubia-Dobrzynia by艂o rozwi膮zanie przez uczni贸w krzy偶贸wki. Wszystkim, kt贸rzy przygotowali i przedstawili prezentacje o wybranych postaciach historycznych dzi臋kujemy i gratulujemy.

PS. Dla os贸b, kt贸re by chcia艂y sprawdzi膰 sw贸j zas贸b wiedzy o bohaterach ulic Golubia-Dobrzynia do艂膮czamy krzy偶贸wk臋. 呕yczymy mi艂ej zabawy.

Has艂a do krzy偶贸wki na "Rajd z bohaterami niepodleg艂o艣ci"
1. Miesi膮c, w kt贸rym Polska odzyska艂a niepodleg艂o艣膰
2. Tadeusz, przyw贸dca insurekcji (powstania) w 1794r.
3. Miasto, w kt贸rym w 1817r. studenci za艂o偶yli Stowarzyszenie Filomat贸w
4. Zgodnie z wydanym w listopadzie 1918r.dekretem zosta艂 Tymczasowym Naczelnikiem Pa艅stwa
5. Autor Krzy偶ak贸w  i noblista z 1905r.
6. Major kojarzony z obron膮 Westerplatte
7. Kazimierz Wielki dla W艂adys艂awa 艁okietka
8. Polski kompozytor epoki romantyzmu, sp臋dzi艂 wakacje w Szafarni
9. Wyuczony zaw贸d patrona ulicy, przy kt贸rej znajduje si臋 Zesp贸艂 Szk贸艂 nr 2 w G-D
10. Pseudonim artystyczny Aleksandra G艂owackiego, autora powie艣ci Lalka
11. Po odzyskaniu przez Polsk臋 niepodleg艂o艣ci pie艣艅 (napisana przez Konopnick膮), by艂a kontrkandydatem Mazurka D膮browskiego do okre艣lenia mianem hymnu narodowego
12. Autorka powie艣ci Noce i dnie, w czasie studi贸w zwi膮za艂a si臋 z nurtami niepodleg艂o艣ciowymi
13. Genera艂, kt贸ry sta艂 na czele polskiej B艂臋kitnej Armii we Francji
14. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, nazywany "sumieniem polskiej literatury" lub "sumieniem narodu"
15. Miejscowo艣膰 znana z bitwy w 1410r.
16. Karol..... wybrany 16 pa藕dziernika 1978r. na papie偶a
17. Stosunek do ojczyzny jaki mieli patroni-bohaterowie ulic Golubia-Dobrzynia