EDUKACJA W MINISTERSTWIE SPRAWIEDLIWO艢CI Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Jagodzi艅ska
wtorek, 29 maja 2018 10:05
Edukacja prawna jest procesem ustawicznym, prowadzonym wobec obywateli w ka偶dym wieku. Edukacja m艂odzie偶y szkolnej obejmuje wiedz臋 na temat podstawowych praw i obowi膮zk贸w obywateli, zwalczania przest臋pstw a tak偶e funkcjonowania wymiaru sprawiedliwo艣ci. Szczeg贸ln膮 warto艣膰 maj膮 metody aktywizuj膮ce oraz zaj臋cia praktyczne poruszaj膮ce zagadnienia prawne. Pozwalaj膮 uczniom skonfrontowa膰 ich dotychczasowe do艣wiadczenia i pogl膮dy z uniwersalnymi warto艣ciami oraz liter膮 prawa. W zwi膮zku z tym Ministerstwo Sprawiedliwo艣ci og艂osi艂o program edukacyjny "Dzie艅 z prawem", w kt贸rym mieli przyjemno艣膰  uczestniczy膰 uczniowie klasy II TOR oraz III TE . Wizyta rozpocz臋艂a si臋 w znanej wszystkim z telewizji  sali posiedze艅 Komisji Weryfikacyjnej, gdzie zapada艂y decyzje rozliczaj膮ce "dzik膮 reprywatyzacj臋" warszawskich kamienic. Uczniowie zostali powitani przez s臋dziego Krzysztofa Piasecznego, kt贸ry zapozna艂 wszystkich jak funkcjonuje administracja rz膮dowa. Nast臋pnie odby艂o si臋 spotkanie z Podsekretarzem Stanu. W dalszej cz臋艣ci odby艂o si臋 spotkanie z s臋dzi膮 Anet膮 Matosek-Kozod贸j, delegowan膮 do pracy w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich, kt贸ra przybli偶y艂a istot臋 pracy s臋dziego. Nast臋pnie na terenie Aresztu 艢ledczego przy ul. Rakowieckiej, w by艂ej sali widze艅 uczniowie wzi臋li udzia艂 w symulowanej rozprawie s膮dowej. W role oskar偶onego, prokuratora, adwokata, 艣wiadk贸w oraz 艂awnik贸w wcielili si臋 sami uczniowie, natomiast rozprawie przewodniczy艂 s臋dzia zawodowy. Po rozprawie mo偶na by艂o obejrze膰 艢cian臋 艢mierci, spacerniak, oryginalne cele i karcery zachowane w podziemiach. Na 艣cianach widnia艂y rysunki i inskrybcje wyryte przez wi臋藕ni贸w. W tym miejscu przewodnikiem  by艂 Kapitan Andrzej Rytka, wieloletni pracownik s艂u偶by wi臋ziennej. Potem zwiedzono Muzeum 呕o艂nierzy Wykl臋tych i Wi臋藕ni贸w Politycznych PRL, mieszcz膮ce si臋 r贸wnie偶 na terenie aresztu. Umiejscowienie tego muzeum nie jest przypadkowe. Pe艂ni艂o ono funkcj臋 g艂贸wnego wi臋zienia politycznego (od roku 1945 oraz przez ca艂y okres stalinowski), gdzie byli przetrzymywani najwa偶niejsi cz艂onkowie podziemia niepodleg艂o艣ciowego. Na terenie tego wi臋zienia wykonano ponad 350 wyrok贸w 艣mierci, a liczba os贸b zakatowanych w trakcie przes艂ucha艅 i 艣ledztwa jest nieznana.
Wizyta w Ministerstwie Sprawiedliwo艣ci mia艂a wielki walor poznawczy oraz zapewni艂a wiele ciekawych wra偶e艅 i dobr膮 zabaw臋.