75 rocznica Polskiego Pa艅stwa Podziemnego Drukuj Email
Wpisany przez Lisewska
poniedzia艂ek, 29 wrze艣nia 2014 09:34
W dniu 25.09.2014 r. sygna艂em syreny i od艣piewaniem hymnu pa艅stwowego rozpocz臋li艣my uroczyst膮 akademi臋 z okazji 75 rocznicy powstania  Polskiego Pa艅stwa Podziemnego, pod wsp贸lnym has艂em "My z niego wszyscy". Uczniowie zaprezentowali program s艂owno-muzyczny opowiadaj膮cy o historii utworzenia  Polskiego Pa艅stwa Podziemnego jego celach i dzia艂alno艣ci jak r贸wnie偶 po艣wi臋ceniu os贸b dzi臋ki kt贸rym dzi艣 偶yjemy w wolnym kraju. Naszym go艣ciem honorowym by艂 偶o艂nierz 77 pu艂ku piechoty Armii Krajowej  kapral Witold Olbrychowski ps.Wiktor. Po przedstawieniu barwnego 偶yciorysu kombatanta  przez jego syna Grzegorza Olbrychowskiego przeszli艣my do pyta艅, a oto niekt贸re z nich: Jakie rady da艂by pan m艂odym ludziom? Czego nauczy艂a pana wojna? Jaki dzie艅 by艂 dla pana najtrudniejszy? Uczniowie s艂uchaj膮c z zaciekawieniem odpowiedzi mieli okazj臋 przekona膰 si臋 jak wygl膮da艂o 偶ycie ludzi w okupowanej przez Niemc贸w i Rosjan Polsce.
Dzi臋ki eksponatom pochodz膮cym z Muzeum Historyczno-Wojskowego w Toruniu mieli艣my r贸wnie偶 okazj臋 zobaczy膰 uzbrojenie i umundurowanie r贸偶nych formacji z czas贸w II wojny 艣wiatowej. Uczniowie z zainteresowaniem ogl膮dali prezentowane unikaty, dotykali broni, przymierzali mundury. Z pasj膮 o ka偶dym przedmiocie opowiada艂  Kamil B艂臋dowski - pracownik Muzeum.
Spotkanie odby艂o si臋 w bardzo sympatycznej i wzruszaj膮cej atmosferze. Niezwykle ciep艂e s艂owa p艂yn膮ce od uczni贸w po akademii potwierdzi艂y celowo艣膰 zapraszania os贸b kt贸re by艂y tak blisko historii, a nawet w niej uczestniczy艂y.Dzisiaj 偶yjemy  w wolnej Polsce ,ale naszym moralnym obowi膮zkiem jest pami臋ta膰 o tych, kt贸rzy t臋 wolno艣膰 wywalczyli i oddali za ni膮 swoj膮 m艂odo艣膰, zdrowie i 偶ycie.
Dzi臋kujemy naszemu go艣ciowi Witoldowi Olbrychowskiemu  za niezwykle interesuj膮c膮 偶yw膮 lekcj臋 historii.