Wsp贸艂praca z Instytutem Pami臋ci Narodowej Drukuj Email
Wpisany przez Szymon Wi艣niewski
wtorek, 29 pa藕dziernika 2019 07:41

Zesp贸艂 Szk贸艂 Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu nawi膮za艂 wsp贸艂prac臋 z Instytutem Pami臋ci Narodowej. W pi膮tek (25.10) w szkole odby艂y si臋 pierwsze warsztaty "Zosta艅 Odkrywc膮 Miejsc Pami臋ci Narodowej". Przeprowadzili je pracownicy IPN z 艁odzi oraz Bydgoszczy.

Na pocz膮tku uczniowie zapoznali si臋 z prac膮 Okr臋gowego Biura Upami臋tnienia Walk i M臋cze艅stwa, podstawow膮 terminologi膮 z zakresu pracy na rzecz upami臋tnienia, a tak偶e przybli偶one zosta艂y im wybrane miejsca pami臋ci narodowej na terenie wojew贸dztwa kujawsko-pomorskiego.

Podczas drugiego etapu uczestnicy warsztat贸w dyskutowali na tematy zwi膮zane upami臋tnianiem walk i m臋cze艅stwa. Uczniowie rozwa偶ali m.in. czy wszystkie formy upami臋tnie艅 s膮 etycznie dopuszczalne, czy upami臋tniane wydarze艅 i postaci historycznych ma wp艂yw na stosunki Polski z innymi krajami, a tak偶e czy nowoczesne formy komemoracji lepiej oddzia艂uj膮 na odbiorc贸w ni偶 formy tradycyjne. W rozmowie nie zabrak艂o ciekawych uwag i spostrze偶e艅 m艂odzie偶y. Wielu uczni贸w by艂o zdania, i偶 formy upami臋tniania bohater贸w i wydarze艅 historycznych powinny by膰 stale unowocze艣niane.

Ostatni膮 cz臋艣ci膮 warsztat贸w by艂a krzy偶贸wka, kt贸rej pytania nawi膮zywa艂y do los贸w pa艅stwa polskiego w czasie drugiej wojny 艣wiatowej.  Jej tematyka nie by艂a przypadkowa. W tym roku obchodzili艣my 80. rocznic臋 rozpocz臋cia tego globalnego konfliktu zbrojnego.

Zadaniem m艂odzie偶y jest teraz przygotowanie prezentacji multimedialnych dotycz膮cych Miejsc Pami臋ci Narodowej w powiecie golubsko-dobrzy艅skim. Zostan膮 one zaprezentowane pracownikom IPN. Nagrod膮 za udzia艂 w projekcie b臋dzie wycieczka historyczna, kt贸ra odb臋dzie si臋 wiosn膮 przysz艂ego roku.  W projekcie bierze udzia艂 klasa IV Technikum Ekonomicznego, pod opiek膮 nauczyciela historii Szymona Wi艣niewskiego. Co ciekawe golubska szko艂a jest jedyn膮 plac贸wk膮, spoza wojew贸dztwa 艂贸dzkiego, kt贸ra bierze udzia艂 w tym projekcie.

Wcze艣niej w szkole odby艂y si臋 natomiast lekcj臋 z wykorzystaniem materia艂贸w opracowanych przez IPN dotycz膮cych tzw. "Zbrodni Pomorskiej" z 1939 roku.