Strona g艂贸wna
Warsztaty w Ministerstwie Sprawiedliwo艣ci Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Jagodzi艅ska   
poniedzia艂ek, 13 maja 2019 11:39

Edukacja prawna jest procesem ustawicznym, prowadzonym wobec obywateli w ka偶dym wieku. Edukacja m艂odzie偶y szkolnej obejmuje wiedz臋 na temat podstawowych praw i obowi膮zk贸w obywateli, zwalczania przest臋pstw a tak偶e funkcjonowania wymiaru sprawiedliwo艣ci. Szczeg贸ln膮 warto艣膰 maj膮 metody aktywizuj膮ce oraz zaj臋cia praktyczne poruszaj膮ce zagadnienia prawne. Pozwalaj膮 uczniom skonfrontowa膰 ich dotychczasowe do艣wiadczenia i pogl膮dy z uniwersalnymi warto艣ciami oraz liter膮 prawa. W zwi膮zku z tym Ministerstwo Sprawiedliwo艣ci po raz kolejny og艂osi艂o program edukacyjny "Dzie艅 z prawem", w kt贸rym mieli przyjemno艣膰  uczestniczy膰 uczniowie klas  TOR oraz  TE . Wizyta rozpocz臋艂a si臋 w znanej wszystkim z telewizji - sali posiedze艅 Komisji Weryfikacyjnej, gdzie zapada艂y decyzje rozliczaj膮ce "dzik膮 reprywatyzacj臋" warszawskich kamienic. Uczniowie zostali powitani przez asystentk臋 s臋dziego pani膮 Paulin臋 Janik, kt贸ra zapozna艂a wszystkich z istot膮 zawod贸w prawniczych. Nast臋pnie m艂odzie偶 mia艂a mo偶liwo艣膰 pos艂ucha膰 wyst膮pienia Anety Michalskiej - Linek na temat  funkcjonowania administracji rz膮dowej. W dalszej cz臋艣ci odby艂a si臋 prelekcja  pani prokurator Renaty Turczynowskiej, delegowanej do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwo艣ci, kt贸ra przybli偶y艂a istot臋 pracy prokurator贸w . Nast臋pnie uczniowie wzi臋li udzia艂 w symulowanej rozprawie s膮dowej. W role oskar偶onego, prokuratora, adwokata, s臋dziego oraz 艣wiadk贸w wcielili si臋 sami uczniowie. Po rozprawie m艂odzie偶 uda艂a si臋 do by艂ego Aresztu 艣ledczego przy ulicy Rakowieckiej, gdzie  mo偶na by艂o obejrze膰 艢cian臋 艢mierci, spacerniak, oryginalne cele i karcery zachowane w podziemiach. Na 艣cianach widnia艂y rysunki i inskrypcje wyryte przez wi臋藕ni贸w. W tym miejscu przewodnikiem  by艂 Kapitan Andrzej Rytka, wieloletni pracownik s艂u偶by wi臋ziennej. Potem zwiedzono Muzeum 呕o艂nierzy Wykl臋tych i Wi臋藕ni贸w Politycznych PRL, mieszcz膮ce si臋 r贸wnie偶 na terenie aresztu. Umiejscowienie tego muzeum nie jest przypadkowe. Pe艂ni艂o ono funkcj臋 g艂贸wnego wi臋zienia politycznego (od roku 1945 oraz przez ca艂y okres stalinowski), gdzie byli przetrzymywani najwa偶niejsi cz艂onkowie podziemia niepodleg艂o艣ciowego. Na terenie tego wi臋zienia wykonano ponad 350 wyrok贸w 艣mierci, a liczba os贸b zakatowanych w trakcie przes艂ucha艅 i 艣ledztwa jest nieznana. 

Wizyta w Ministerstwie Sprawiedliwo艣ci mia艂a wielki walor poznawczy oraz zapewni艂a wiele ciekawych wra偶e艅 i dobr膮 zabaw臋.

 

Polityka prywatnoṡci i pliki cookies