Szkolnictwo zawodowe szans膮 dla m艂odych i zdolnych Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Boniecka
艣roda, 11 lipca 2018 11:50
Szkolnictwo zawodowe dopasowane do potrzeb rynku pracy to wsp贸lny cel uczni贸w, szko艂y i pracodawc贸w. Umowa patronacka zawarta mi臋dzy Zespo艂em Szk贸艂 nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu a firm膮 ISTRAIL Sp. z o.o. od kilku lat daje uczniom mo偶liwo艣膰 nabycia praktycznych umiej臋tno艣ci w rzeczywistych warunkach pracy. Przekona艂 si臋 o tym Damian Wilman, tegoroczny absolwent Zasadniczej Szko艂y Zawodowej, kszta艂c膮cy si臋 w zawodzie elektromechanik pojazd贸w samochodowych w tej偶e firmie. Od pocz膮tku nauki ucze艅 by艂 pod opiek膮 fachowc贸w przybli偶aj膮cych mu tajniki rzemios艂a. Opr贸cz tego firma sfinansowa艂a mu kurs na obs艂ug臋 w贸zk贸w wid艂owych oraz kilkukrotnie wr臋cza艂a mu stypendium dla najlepszego ucznia, motywuj膮c go do dalszej,  rzetelnej nauki. Damian uczestniczy艂 r贸wnie偶 w dw贸ch wyjazdach zawodoznawczych do Szwecji, gdzie zwiedzi艂 mi.in. fabryk臋 pojazd贸w Scania oraz hut臋 stali SAAB oraz do Poznania do fabryki Volkswagena oraz Przemys艂owego Instytutu Maszyn Rolniczych.
Z perspektywy przedsi臋biorstwa niew膮tpliwie najwi臋ksz膮 korzy艣ci膮 um贸w patronackich jest pozyskanie dobrze przygotowanych do podj臋cia pracy absolwent贸w. Organizacja zaj臋膰 praktycznych daje mo偶liwo艣膰 zidentyfikowania najzdolniejszych praktykant贸w jako potencjalnych kandydat贸w do pracy. W tym roku tr贸jka absolwent贸w Zespo艂u Szk贸艂 nr 2, w tym Damian, rozpocznie prac臋 w firmie Istrail. Nauka w szkole zawodowej, zw艂aszcza dbaj膮cej o wysok膮 jako艣膰 kszta艂cenia zawodowego, daje gwarancj臋 znalezienia ciekawej i dobrze p艂atnej pracy.