WWW.ZS-2.PL oficjalna strona ZESPO艁U SZK脫艁 NR 2 w Golubiu-Dobrzyniu -> Technikum Informatyczne - Technikum Organizacji Reklamy - Technikum Rolnicze - Technikum Ekonomiczne - Technikum Architektury Krajobrazu - Szko艂a Bran偶owa I Stopnia - Liceum Og贸lnokszta艂c膮ce dla Doros艂ych
Strona g艂贸wna >> Programy UE
Programy UE
Informacja z dnia 9 pa藕dziernika 2017r.
Wpisany przez Dyrektor Zespo艂u Szk贸艂 Nr 2   
poniedzia艂ek, 09 pa藕dziernika 2017 19:56


 

Uprzejmie informuj臋, 偶e autorem artyku艂ów i publikacji,

które pojawi艂y si臋 w zak艂adce "Programy UE"

do 31 sierpnia 2017 roku, jest Pani Irena Ró偶a艅ska.

 
Pocz膮tek wakacji w Warszawie Drukuj Email
Wpisany przez Irena R贸偶a艅ska   
poniedzia艂ek, 14 wrze艣nia 2015 09:33
1-07-2015Wakacje rozpocz臋艂y si臋 bardzo ciekawie dla uczni贸w klas I i II technikum ekonomiczego. 1 lipca 2015r m艂odzie偶 naszej szko艂y wyruszy艂a do Warszawy do Narodowego Banku Polskiego. Podczas tego wyjazdu zawodoznawczego by艂y wyznaczone okre艣lone cele i zadania programowe:
- nauka przedsi臋biorczo艣ci, planowania domowego bud偶etu,
- przedstawienie mo偶liwo艣ci prowadzenia w艂asnej dzia艂alno艣ci gospodarczej,
- rola obrotu bezgot贸wkowego i jakie p艂yn膮 korzy艣ci z u偶ywania kart p艂atniczych,
- jak rozwa偶nie korzysta膰 z kredyt贸w i innych instrument贸w finansowych, zwracaj膮c uwag臋 zar贸wno na korzy艣ci z nich p艂yn膮ce, jak i mo偶liwe zagro偶enia.
- pokazanie m艂odzie偶y ich przysz艂ych miejsce pracy - nowoczesn膮, przyjazn膮 instytucj臋, kt贸ra ma swoj膮 histori臋, misj臋 i specyfik臋,
- wskazanie r贸偶nic mi臋dzy bankiem centralnym a komercyjnym,
- jak NBP dba o stabilno艣膰 cen,
- jak zarz膮dza rezerwami walutowymi i jak nadzoruje systemy p艂atnicze.
- Zapoznanie ze zbiorami numizmatycznymi i procesem powstawania monet,
- jak odr贸偶ni膰 autentyczny banknot od fa艂szywego,
- jak przygotowywane s膮 analizy i prognozy ekonomiczne dotycz膮ce np. inflacji. 
 Projekt wsp贸艂finansowany przez Uni臋 Europejsk膮 w ramach Europejskiego Funduszu Spo艂ecznego 
 
W labiryntach Hortulusa Drukuj Email
Wpisany przez Irena R贸偶a艅ska   
艣roda, 24 czerwca 2015 18:23
12-06-2015Kolejny wyjazd zawodoznawczy by艂 pe艂en niespodzianek i ciekawych prze偶y膰.
Jak co roku m艂odzie偶 technikum architektury krajobrazu i technikum rolniczego poznawa艂a krain臋 cud贸w natury i pi臋kna przyrody wspania艂ych ogrod贸w tematycznych Hortulus. Tym razem nasi uczniowie mieli okazj臋 by膰 na wie偶y widokowej o wysoko艣ci 20 metr贸w czyli 7 pi臋ter. Przedstawia ona spiralnie skr臋cone podw贸jne nici DNA. Nasza m艂odzie偶 pr贸bowa艂a odnale藕膰 drog臋 w 3 km korytarzy najwi臋kszego na 艣wiecie labiryntu grabowego.
Na powierzchni 70 ha wszyscy podziwiali艣my 3500 odmian i gatunk贸w drzew, krzew贸w ozdobnych, r贸偶, bylin, zi贸艂 i pn膮czy. Kompozycje ro艣linne wkomponowane zosta艂y w elementy architektury i sztuki ogrodowej - rze藕b, altan, most贸w, staw贸w oraz oczek wodnych.
M艂odzie偶 technikum architektury i technikum rolniczego by艂a pod g艂臋bokim wra偶eniem Ogrod贸w Magii Czasu oraz Kamiennego Kr臋gu.
Pani Iwona Bigo艅ska - w艂a艣cicielka ogrod贸w zaprasza m艂odzie偶 naszej szko艂y do odbycia sta偶y i praktyk zawodowych w swoich ogrodach. Zapewnia profesjonaln膮 opiek臋 oraz zdobycie du偶ej wiedzy merytorycznej o piel臋gnacji ro艣lin i zak艂adaniu ogrod贸w.
Projekt wsp贸艂finansowany przez Uni臋 Europejsk膮 w ramach Europejskiego Funduszu Spo艂ecznego 
 
Technikum rolnicze zdobywa do艣wiadczenia hodowlane Drukuj Email
Wpisany przez Irena R贸偶a艅ska   
wtorek, 09 czerwca 2015 10:04
Po raz kolejny w ramach wyjazd贸w zawodoznawczych uczniowie technikum rolniczego mieli mo偶liwo艣膰 skorzystania z wiedzy i do艣wiadczenia pracownik贸w Pozna艅skiej Hodowli Ro艣lin Tulce. Tym razem odwiedzili艣my oddzia艂 Wiatrowo. Pracownicy PHR przekazywali uczniom bogate tradycje w dziedzinie hodowli i nasiennictwa ro艣lin rolniczych.
Kadra Pozna艅skiej Hodowli Ro艣lin w Tulcach zapozna艂a uczni贸w z nowoczesnym laboratorium in vitro oraz kolejnymi pracami hodowlanymi zmierzaj膮cymi do wyhodowania nowej odmiany pszenicy. Dzi臋ki posiadanej wiedzy i praktyce hodowc贸w PHR uczniowie naszej szko艂y uczestniczyli w zorganizowanych zaj臋ciach na wysokim poziomie.
Uczniowie byli podzieleni na trzy grupy i przydzieleni do konkretnych zada艅:
Szklarnia (Asystent ds. Hodowli Pani Daria 艢wierblewska)
- Prezentacja szklarni (system nawadniania szklarni wraz ze sto艂ami zalewowymi; system zamg艂awiania wysokoci艣nieniowego; system sterowania klimatem; system automatyki szklarni)
- Krzy偶owanie ro艣lin w szklarni (kastrowanie, zapylanie, podawanie hormon贸w ro艣linnych; izolowanie ro艣lin)
- Praktyczne zaj臋cia (kastrowanie i zapylanie)
Laboratorium (Asystent ds. Hodowli Pan Tomasz Szyma艅ski)
- Prezentacja laboratorium (pokoje wyszczepie艅, pokoje hodowlane, pok贸j jarowizacji, laboratorium, stacja uzdatniania wody-uk艂ad odwr贸conej osmozy)
- Praktyczne zaj臋cia (艂uskanie zal膮偶ni; przygotowanie po偶ywki, ustalenie pH)
Poletka do艣wiadczalne (Kierownik SHR Wiatrowo Pan Marek Zaj膮c)
- Lustracja poletek do艣wiadczalnych (j臋czmie艅 ozimy, 偶yto ozime, rzepak ozimy oraz str膮czkowe)
- Prezentacja maszyn hodowlanych.
Wyjazd zawodoznawczy do PHR Tulce oddzia艂 Wiatrowo wzbogaci艂 wi臋dz臋 rolnicz膮 uczni贸w, kt贸r膮 wykorzystaj膮 w dalszej nauce oraz praktyce w gospodarstwach rolnych.
Projekt wsp贸艂finansowany przez Uni臋 Europejsk膮 w ramach Europejskiego Funduszu Spo艂ecznego
 
Bli偶ej przyrody Drukuj Email
Wpisany przez Irena R贸偶a艅ska   
czwartek, 14 maja 2015 09:31
Dnia 4 maja 2015r odby艂 si臋 wyjazd zawodoznawczy do Rogowa - Le艣nego Zak艂adu Do艣wiadczalnego Szko艂y G艂贸wnej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
M艂odzie偶 klas I i II technikum architektury krajobrazu bra艂a udzia艂 w edukacji przyrodniczej. Zaj臋cia zosta艂y przeprowadzone przez pracownik贸w CEPL w Rogowie. Dzi臋ki nim m艂odzie偶 naszej szko艂y mia艂a okazj臋 na bezpo艣redni kontakt z przyrod膮, efektywn膮 i ciekaw膮 form臋 nauki oraz do w艂a艣ciwego obcowania z przyrod膮.
Odby艂y si臋 lekcje w lesie "Ekosystem lasu". Uczniowie wytyczali w lesie powierzchnie badawcze, na kt贸rych mierzyli po艂o偶enie drzew i krzew贸w, oznaczali gatunki, wskazywali osobniki i populacje, okre艣lali biotop. Ponadto opracowali przyk艂adowe zale偶no艣ci troficzne.
Ciekawym do艣wiadczeniem by艂a wycieczka do Arboretum. Na obszarze parku znajduje si臋 jedno z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzew贸w Europy 艢rodkowo-Wschodniej. Niezwyk艂o艣膰 miejsca i czaru przyrody dope艂niaj膮 le艣ne powierzchnie do艣wiadczalne z obcymi gatunkami drzew le艣nych i alpinarium. Architekci krajobrazu z zapartym tchem s艂uchali wskaz贸wek przewodnika, a zdobyt膮 wiedz臋 i najciekawsze zdj臋cia wykorzystaj膮 w projektowaniu teren贸w zieleni.
Na koniec pobytu w CEPL uczniowie brali udzia艂w lekcjach w Muzeum Lasu i Drewna. Obejrzali spreparowane okazy zwierz膮t, owad贸w oraz ro艣lin.
Projekt wsp贸艂finansowany przez Uni臋 Europejsk膮 w ramach Europejskiego Funduszu Spo艂ecznego
 


Strona 1 z 5

Polityka prywatnoṡci i pliki cookies