Strona g艂贸wna >> Egzamin maturalny >> Nowy_MATURALNY >> KA呕DY MATURZYSTA WIEDZIE膯 POWINIEN!
KA呕DY MATURZYSTA WIEDZIE膯 POWINIEN! Drukuj Email
Wpisany przez Dyrektor
艣roda, 21 wrze艣nia 2016 00:00
Zna膰 aktualno艣膰i WWW.CKE.EDU.PL WWW.OKE.GDA.PL WWW.ZS-2.PL/MATURALNY

1. Na egzamin maturalny zdaj膮cy powinien stawi膰 si臋 o godz. 8.15 zabieraj膮c ze sob膮 dow贸d to偶samo艣ci, przybory do pisania (czarny d艂ugopis) i materia艂y pomocnicze przewidziane przez dyrektora CKE do wykorzystania na egzaminie z poszczeg贸lnych przedmiot贸w.
2. Przed wej艣ciem na sal臋 zdaj膮cy powinien skorzysta膰 z szatni.
3. Cz艂onkowie ZN wpuszczaj膮 zdaj膮cych do sali zgodnie z list膮 wywieszon膮 na tablicy og艂osze艅, 30 min. przed egzaminem (o godz.8.30). Zdaj膮cy zajmuj膮 wylosowane miejsca oznaczone numerem.
4. Do sali egzaminacyjnej zdaj膮cy nie mo偶e wnosi膰 偶adnych urz膮dze艅 telekomunikacyjnych, w tym telefon贸w kom贸rkowych.
5. 30 min. przed rozpocz臋ciem egzaminu, przewodnicz膮cy ZN z przedstawicielem zdaj膮cych odbiera arkusze egzaminacyjne w obecno艣ci zdaj膮cych.
6. O godzinie okre艣lonej w komunikacie dyrektora CKE zdaj膮cy otrzymuj膮 arkusze egzaminacyjne, po czym:
-sprawdzaj膮 kompletno艣膰 arkusza,
-zapoznaj膮 si臋 z instrukcj膮 umieszczon膮 na pierwszej stronie arkusza,
-czytelnie i w miejscach do tego przeznaczonych koduj膮 sw贸j arkusz.
Kodowanie arkusza polega na:
- Wpisaniu swojego numeru PESEL na arkuszu egzaminacyjnym i karcie odpowiedzi(w przypadku pomy艂ki, nale偶y przekre艣li膰 b艂臋dnie wpisan膮
- cyfr臋 i u g贸ry wpisa膰 prawid艂ow膮),
- naklejeniu w okre艣lonym miejscu na pierwszej stronie arkusza i na karcie odpowiedzi naklejki zawieraj膮cej dane: kod PESEL ucznia i kod szko艂y,
- uczniowie z dysleksj膮 zamalowuj膮 kwadracik oznaczony liter膮 "D" w prawym g贸rnym rogu arkusza.
7. Po zakodowaniu prac przez wszystkich zdaj膮cych, o godzinie nie wcze艣niejszej ni偶 w harmonogramie przewodnicz膮cy ZN zapisuje w widocznym miejscu godzin臋 rozpocz臋cia i zako艅czenia egzaminu.
8. Osoby, kt贸re zg艂osz膮 si臋 na egzamin po tym czasie mog膮 by膰 wpuszczone do sali egzaminacyjnej za zgod膮 przewodnicz膮cego ZN.
9. Zdaj膮cy zobowi膮zany jest do samodzielnej pracy podczas rozwi膮zywania zada艅 maturalnych oraz zachowania dyscypliny. Uniewa偶nienie egzaminu wi膮偶e si臋 z mo偶liwo艣ci膮 ponownego zdawania egzaminu maturalnego dopiero za rok.
10. Zdajacy wype艂niaj膮c arkusz egzaminacyjny nie mo偶e u偶ywa膰 korektora, ta艣my klej膮cej, 艣cierania gumk膮 itp.
11. Zdajacy w czasie trwania egzaminu nie mo偶e opuszcza膰 sali egzaminacyjnej.
12.Je艣li zdaj膮cy uko艅czy艂 prac臋 przed czasem, zg艂asza to przez podniesienie r臋ki, cz艂onek ZN sprawdza poprawno艣膰 kodowania, odb iera prac臋 i zezwala zdaj膮cemu na opuszczenie sali.
13. Po up艂ywie czasu przeznaczonego na dan膮 cz臋艣膰 egzaminu zdaj膮cy odk艂ada prac臋 na brzeg stolika i pozostaje na miejscu, oczekuj膮c na odbi贸r pracy. Cz艂onek ZN sprawdza poprawno艣膰 kodowania i odbiera prac臋. Przewodnicz膮cy ZN og艂asza przerw臋 i zdaj膮cy wychodz膮 z sali. W sali pozostaje jeden ze zdaj膮cych, kt贸ry obecny jest przy pakowaniu przez cz艂onk贸w ZN arkuszy egzaminacyjnych do bezpiecznych kopert.
14. Po przerwie, 15 min. przed rozpocz臋ciem nast臋pnej cz臋艣ci egzaminu zdaj膮cy, kt贸ry zadeklarowa艂 zdawanie egzaminu na poziomie rozszerzonym z j臋zyka obcego nowo偶ytnego, wchodzi do sali i zajmuje swoje miejsce.
15. Na stronie internetowej OKE uruchomiony zostanie system informacyjny, w kt贸rym ka偶dy zdaj膮cy b臋dzie m贸g艂 sprawdzi膰 wyniki egzaminu maturalnego. Aby otworzy膰 odpowiedni膮 stron臋 internetow膮 nale偶y zna膰 has艂o. Has艂a wszystkich zdaj膮cych b臋d膮 do odebrania w sekretariacie.
16. Absolwent, kt贸ry nie mo偶e indywidualnie odebra膰 艣wiadectwa dojrza艂o艣ci, mo偶e upowa偶ni膰 do tego rodzica lub prawnego opiekuna. W tym celu powinien z艂o偶y膰 odpowiednie o艣wiadczenie, dost臋pne u dyrektora szko艂y. Odbi贸r 艣wiadectwa dojrza艂o艣ci przez inne osoby wymaga upowa偶nienia notarialnego.
17. Egzamin w dodatkowym terminie:
Zdaj膮cy, kt贸ry z powodu szczeg贸lnych przypadk贸w zdrowotnych lub losowych nie przyst膮pi艂 do egzaminu maturalnego, mo偶e uzyska膰 zgod臋 na przyst膮pienie do egzaminu w terminie dodatkowym.
W tym celu zdaj膮cy lub jego rodzice (prawni opiekunowie) najp贸藕niej w dniu, w kt贸rym odbywa si臋 egzamin sk艂adaj膮 udokumentowany wniosek do dyrektora szko艂y , kt贸ry niezw艂ocznie przekazuje go do dyrektora OKE.
18. Egzamin poprawkowy :
Egzamin poprawkowy ma prawo zdawa膰 absolwent, kt贸ry przyst膮pi艂 do wszystkich egzamin贸w z przedmiot贸w obowi膮zkowych nie zda艂 wy艂膮cznie jednego egzaminu obowi膮zkowego w cz臋艣ci ustnej lub pisemnej.
W tym celu absolwent w terminie 7 dni od daty og艂oszenia wynik贸w egzaminu sk艂ada dyrektorowi szko艂y pisemne o艣wiadczenie o przyst膮pieniu do egzaminu poprawkowego. Dyrektor niezw艂ocznie przesy艂a w formie elektronicznej zg艂oszenie do dyrektora OKE.